غارکویری

بازدید: 301

“غارها به عنوان یکی از مظاهر قدرت خداوند در دل کوهها و زمین قرار گرفته است.”

?معرفی غار: کویری

?? موقعیت: ایران – استان فارس – نزدیکترین شهر قائمیه – نزدیکترین روستا عمویی

⭕ این غار بزرگ و زیبا و شگفت انگیز در ارتفاعات جنوب غربی شهر قائمیه فارس و مشرف به روستای عمویی واقع در دامنه غربی کوهی به نام سیبکی قرار گرفته است.
طول غار نزدیک به ۱۷۰ متر با ۲ دهانه درون صخره های تنگه ای زیبا به نام کویری در ارتفاع تقریبا ۱۰۰ متری از سطح زمین واقع شده است که برای رسیدن به آن با صخره نوردی سبک و طناب انفرادی قابل دسترسی می باشد.

⭕ تاریخچه اولین اکتشاف غار:

غارهای ایران نیز همانند سایر نقاط جهان از دیر باز مورد استفاده انسان بوده است، استفاده از غار به عنوان پناهگاه، محل انجام مراسم آیینی، دژ نظامی و… مواردی است که شواهد آن در دوره معاصر بدست آمده است. ولی اکتشاف و پیمایش غارها از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی عمر کوتاهی دارد.
اولین برنامه اکتشاف غار کویری از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی در تاریخ ۱۳۹۲/۸/۲۴ توسط میثم آقائی انجام شد و پس از آن طی چند برنامه اکتشاف علمی و تحقیقاتی و پژوهشی غار به سرپرستی ایشان در زمینه های غارشناسی، زیست شناسی، جانور شناسی (در تاریخ ۱۳۹۵/۲/۱) و نقشه برداری، عکاسی (در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹) جهت ثبت علمی غار در راستای صیانت از غارهای ایران توسط سازمانها و نهادهای مربوطه و مردم و با اهداف اکوتوریسم در جهت معرفی غار برای علاقه مندان به طبیعت و غارنوردی و فراهم کردن شرایطی برای اشتغال و توسعه اقتصادی و اجتماعی و بهبود زندگی مردم جوامع محلی (بومی) مورد پیمایش و قرار گرفته است.

★معنی نام (وجه تسمیه) غار:
گرفته شده است از نام تنگه ای که غار در آن قرار گرفته است.

★اسامی تیم اکتشاف غار:
۱- میثم آقائی سرپرست برنامه
۲- فرجام بشیری گشتاسب

★اسامی تیم جانورشناسی غار:
۱- میثم آقائی
۲- مهدثه السادات تهامی دانشجوی دکترای بیو سیستماتیک جانوری دانشگاه شیراز
۳- یاسر بخشی دانشجوی دکترای زیست شناسی دانشگاه شیراز

★اسامی تیم نقشه برداری و عکاسی غار:
۱- میثم آقائی
۲- یونس شریعتمداری

★نتایج بدست آمده از این برنامه به همراه مستندات علمی در مورد غار پس از اتمام تحقیقات بعد از ویرایش و تکمیل برای علاقه مندان از طریق سایت غارشناسی و غارنوردی میثاق منتشر خواهد شد.

www.misaghcaves.com

★استفاده از مطالب با رعایت امانتداری و ذکر نام گردآورنده و منبع بلامانع است.

روابط عمومی کلوپ غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق استان فارس محمد جواد رضایی.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *