چرا به ثبت علمی و آرشیو غارهای ایران نیازمندیم؟

بازدید: 318

در ذیل به ذکر دلایلی چند از نیاز به ثبت علمی و آرشیو غارهای ایران می پردازیم:

اقبال بیشتر به غارنوردی در سالهای اخیر و نیز فزونی برنامه های غارنوردی در باشگاهها و گروهها، نیاز به کسب اطلاعات و موقعیت غارهای ایران را در نقاط مختلف و شرایط پیمایش را لازم و ضروری می کند، متاسفانه تعداد قابل ملاحظه ای از غارهای ایران فاقد نشانی دقیق و دیگر اطلاعات هستند.

ماهیت غارها به نحوی است که یافتن دهانه آنها عموما زمانبر و گاه فقط با کمک راهنمایان محلی امکان پذیر است در صورت داشتن اطلاعات دقیقی از طول و عرض جغرافیایی دهانه و با کمک دستگاههای موقعیت یاب که در اختیار اکثر گروهها قرار دارد، دسترسی به غار بسیار سریعتر خواهد بود.

متاسفانه تعداد و اطلاعات دقیقی از غارهای ایران موجود نیست (یا حداقل بطور عمومی منتشر نشده است)، اطلاعات موجود ما، حاکی از وجود حدود ۲۰۰۰ غار در ایران است، به اعتقاد کارشناسان، تعداد واقعی غارهای ایران را باید بسیار بیشتر از این تعداد دانست، ماهیت غارها به نحوی است که همیشه می توان انتظار کشف غارهای جدید یا کشف ابعاد جدیدی از یک غار بارها پیمایش شده را داشت. با فزونی تعداد غارنوردان و آشنایی بیشتر با دانش زمین شناسی، می توان انتظار داشت که غارهای متعددی در آینده کشف شوند، بدیهی است امکان ثبت غارها و آرشیو شدن اطلاعات دقیق، می تواند به اطلاع رسانی عمومی و اشتراک گذاشتن اطلاعات کمک کند و نیز از کشف مجدد غارها نیز جلوگیری کند.

وجود نقشه ای دقیق از یک غار در پیمایش و کشف ناشناخته های غار نقش بسیار مهمی دارد، متاسفانه نقشه های موجود به نسبت غارهای کشف شده بسیار کم هستند و فقط درصد کمی از آنها بصورت عمومی در اختیار علاقمندان قرار دارد، ولی خوشبختانه با گسترش تکنیک نقشه برداری در میان غارنوردان، تعداد نقشه ها رو به فزونی است، آرشیو غارها می تواند بستری برای ثبت نقشه ها و امکان استفاده عموم از آنها باشد. امیدواریم نقشه برداری از غارها فراگیرتر شود و غارنوردان ایرانی نیز همانند سایر غارنوردان جهان، نقشه برداری همزمان در پیمایش غارها را، جزو برنامه های خود قرار دهند.

غارنوردی بدون حادثه، آرزوی تمام علاقمندان به این رشته است ولی امکان بروز حادثه همواره وجود دارد، دسترسی سریع و آنلاین به اطلاعات دقیق یک غار از جمله موقعیت جغرافیایی غار می تواند به گروههای امداد و نجات کمک شایانی کند و شاید جان انسانهایی با تسریع در عملیات نجات و استفاده از دقایق طلایی حفظ شود.

پراکندگی غارها در یک محدوده جغرافیایی و ارتفاع دهانه ها و تطبیق اطلاعات با نقشه های زمین شناسی و توپوگرافی منطقه، می تواند زمینه مطالعات اکتشاف غارها باشد که این کار فقط با دانستن اطلاعات طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع دقیق می تواند انجام شود.

حفاظت از طبیعت کشورمان یکی از دغدغه های علاقمندان به طبیعت است، غارها دارای شرایط ویژه ای از نظر آسیب پذیری هستند که لزوم حفاظت از آنها را ضروری می کند، متاسفانه در کشورمان متولی خاصی برای حفاظت از غارها وجود ندارد هر چند که بحث حفاظت از غارها بسیار طولانی و دارای جنبه های مختلفی است ولی بی شک در صورت مهیا بودن زیرساختهای قانونی و سازمانی برای حفاظت از غارها، اولین نیاز، آمار صحیح و دقیقی از غارهای ایران است که امیدواریم آرشیو علمی غارهای ایران، در زمانی به حفاظت از غارها کمک کند.

در چند ساله اخیر شاهد حضور بیش از پیش غارنوردان خارجی به ایران بوده ایم، حضور این غارنوردان باعث تعاملات بین المللی بیشتر، ایجاد انگیزه، انتقال دانش فنی، ترسیم نقشه های جدید و … شده است، بدیهی است وجود یک آرشیو علمی و آنلاین از اطلاعات غارهای ایران (بخصوص نسخه انگلیسی که تهیه آن در دست اجراست) می تواند در معرفی هر چه بیشتر غارهای ایران در سطح بین المللی کمک شایانی کند.

درج اطلاعات در بانک اطلاعاتی، امکانات ویژه ای را مهیا می کند که در کتاب و مجله امکان پذیر نیست، یکی از آن امکانات، جستجو است، امیواریم با درج رکوردهای کامل اطلاعاتی و رکوردهای بیشتر، اطلاعات دلخواه از طریق جستجو به سهولت و سرعت در اختیار کاربران قرار گیرد.

علاقمندان مقوله غار، صرفا غارنوردان نیستند، اگر با دیدگاه غارشناسی به آن نگاه کنیم، در رشته های مختلفی همچون زمین شناسی، باستان شناسی، آبشناسی، زیست شناسی، فسیل شناسی و … غار اهمیت ویژه ای دارد، ضمن دعوت از فعالان این رشته ها برای مشارکت در این پروژه، امیدواریم نتایج ثبت اطلاعات غارهای ایران، به متخصصین این علوم نیز در زمینه کاریشان کمک کند و در نهایت باعث رشد و پیشرفت کشور عزیزمان ایران گردد.

2 دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *