مشروح اخبار

بازدید: 128

اتمام برنامه پروژه تحقیقاتی، پژوهشی، اکتشاف علمی و نقشه برداری غار آهکی، تاریخی شاهپور استان فارس شهرستانهای کازرون و کوه چنار

🔸 گزارش برنامه: با توجه به اهمیت غار شاهپور در سطح جهانی از جهت اینکه غاری آهکی، تاریخی می‌باشد و همچنین طرح این موضوع از زبان رسانه های داخلی و خارجی که تا به حال هیچ تیم و گروهی به صورت کامل موفق به اکتشاف و پیمایش آن نشده است بر آن شدیم، تیمی تخصصی و حرفه ای از علاقه مندان به غارنوردی و غارشناسی کشور توسط اعضای انجمن غار و غارشناسی ایرانیان و کلوپ غار و غارشناسی و کوهنوردی میثاق استان فارس تشکیل دهیم تا ما را جهت جستجو، اکتشاف علمی، نقشه برداری کامل غار، زیست شناسی، عکاسی و فیلمبرداری یاری رساند.
به همین منظور در تاریخ ۲۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۶ در قالب تیمی پنج نفره به سرپرستی میثم آقائی با هماهنگی پرسنل محترم یگان حفاظت میراث فرهنگی بخش مرکزی شهرستان کازرون فعالیت خود را شروع نمودیم.
در نهایت در تاریخ ۴ آذر ماه سال ۱۳۹۷ پس از ده روز فعالیت سخت و طاقت فرسا طی دو برنامه دو روزه و سه روزه موفق شدیم غار را به صورت کامل شناسایی، اکتشاف و نقشه برداری نماییم و پروژه غار را با ۱۸۱۵ متر طول و منفی ۳۹- متر از دهانه اول و منفی ۱۰۳- متر عمق از دهانه دوم به پایان رسانیم.
گفتنی است که غار شاهپور از دیدگاه رسانه های داخلی و خارجی و عامه مردم جزو یکی از محدود غارهای عمیق و اسرارآمیز ایران است که تا کنون هیچ تیم و گروهی موفق به کشف کامل آن و پا در اعماق تاریک و پر رمز و راز آن نگذاشته است، که با اتمام این پروژه تحقیقاتی به داستانها و افسانه های رایج در میان عامه مردم در مورد این غار خاتمه داده شد.

اسامی اعضای تیم اعضای تیم اکتشاف علمی و نقشه برداری غار:
میثم آقائی(سرپرست برنامه)
سعید بستان دوست(سرپرست تیم نقشه برداری سال ۱۳۹۶)
یونس شریعتمداری(سرپرست تیم نقشه برداری سال ۱۳۹۷)
آرمان فیلی، الهام شنیتی، سونیا بانشی
(اعضای تیم نقشه برداری، زیست شناسی، عکاسی)

توضیحات: (تاریخ حضور اعضا در برنامه) میثم آقائی ده روز، سعید بستان دوست هشت روز، آرمان فیلی پنج روز، الهام شنیتی پنج روز، یونس شریعتمداری دو روز، سونیا بانشی یک روز

تاریخ آغاز و اتمام اجرای برنامه:
۱۳۹۶/۰۳/۲۴_ ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
سه روز
۱۳۹۶/۰۴/۱۳_ ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
دو روز
۱۳۹۶/۰۴/۲۱_ ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
سه روز
۱۳۹۷/۰۹/۳_۱۳۹۷/۰۹/۴
دو روز

تصاویر ماهواره ای دهانه غار:
لازم به توضیح است که این تصاویر به صورت اختصاصی توسط ماهواره های NASA و DigitalGlobe برای این پروژه نقشه برداری تهیه شده است.

در این پروژه با به کارگیری جدیدترین فناوری‌ها و ابزارهای نقشه برداری غار نظیر
DistoX2, Topodroid, Therion, Survex
نقشه برداری صورت گرفته و خروجی پروژه به صورت کامل ژئورفرنس شده است. همچنین با در نظر گرفتن اهمیت پروژه و حساسیت اجرای آن، پس از چند مرتبه کالیبره و تست تجهیزات، دقت نقشه برداری بر اساس استاندارد جهانی انجمن غار
UISv1 6-4-BEF
می‌باشد.

نام غار: غار شاپور، غار شاهپور ساسانی

نام لاتین غار: Shapur Cave, Shahpour Sasani Cave

موقعیت: 🇮🇷 ایران، استان فارس، شهرستان کازرون، شهرستان کوه چنار

طول غار: ۱۸۱۵ متر

عمق غار از دهانه اول: ۳۹_

عمق غار از دهانه دوم: ۱۰۳_

دقت نقشه برداری: USIv1 6-4BEF

تعداد دهانه: دو دهانه

⭕قابل توجه است جهت گزارش کامل پروژه اکتشاف علمی و نقشه برداری غار شاهپور به همراه تصاویر و مستندات و تصویر پلن نقشه غار به سایت غارنوردی میثاق مراجعه نمایید.
www.misaghcaves.com

نویسنده: میثم آقائی

⭕ خواننده گرامی استفاده از مطالب با حفظ امانتداری و ذکر منبع بلامانع است.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *