نقشه برداری و زمین شناسی غار سیبکی (کله کفتری)

بازدید: 219

غار سیبکی (کله کفتری)

 

موقعیت: ایران، فارس کوهچنار ،چنارشاهیجان، قائمیه، الیاس آباد.

 

★برنامه پیمایش، نقشه برداری، عکاسی و زمین شناسی غار سیبکی (کله کفتری) قائمیه فارس انجام شد.

★گزارش برنامه

به همت بخش غارنوردی کارگروه آموزش هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان فارس و در راستای اجرای تقویم ورزشی سال ۹۳ برنامه پیمایش، نقشه برداری، عکاسی و زمین شناسی غار سیبکی ( کله کفتری ) قائمیه فارس در مورخه ۱۸ و ۱۹ مهرماه ۱۳۹۳ انجام شد.

به گزارش روابط عمومی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی فارس،در این برنامه که به صورت مشترک با انجمن غار و غار شناسی ایرانیان واحد شیراز اجرا شد تعداد هشت نفر از غارنوردان و غارشناسان زبده استان و کشور حضور داشتند.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده راس ساعت ۶ صبح جمعه برنامه از شیراز آغاز شده و پس از پیوستن دو تن از هم نوردان از شهر قائمیه در ساعت ۹صبح حرکت به سمت غار با کوه پیمایی آغاز شد. در ساعت ۱۳ گروه وارد غار گردیده و پس از انجام یک کار فشرده ساعت ۲۲ از غار خارج شده و در دهانه غار به استراحت پرداختند. صبح روز بعد پس از صرف صبحانه ساعت ۸ صبح گروه مجددا وارد غار شده و در ساعت ۲۰ از غار خارج شده و به سمت روستای الیاس آباد حرکت کردند. پس از تعویض لباس در روستا در ساعت ۲۴ گروه به سمت شیراز حرکت کرده و نهایتا برنامه در ساعت ۳ بامداد روز ۲۰ مهر ماه در شیراز خاتمه یافت.

نفرات شرکت کننده: محمد کیانی (سرپرست برنامه و عضو گروه نقشه برداری)، یوسف واقف ( مسئول فنی و سرپرست گروه عکاسی )، یونس شریعت مداری (سرپرست گروه نقشه برداری )،  قاسم قادری (سرپرست گروه زمین شناسی)، لیلا کریمی (گروه نقشه برداری)، کامیار افتخاری( گروه عکاسی )، میثم آقائی(گروه عکاسی)، فرجام بشیری گشتاسب (گروه عکاسی)

★ وضعیت فنی غار : پیمایش غار نیاز به ابزار فنی و داشتن مهارت کافی در این زمینه است. غار سابق توسط بخش غار نوردی هیات کوه نوردی استان فارس به سرپرستی محمد کریمی رول کوبی شده است. که در این برنامه نیز جهت پیمایش یکی از چاه ها اقدام به رول کوبی (۳ عدد رول اسپید) گردید.

★ نتایج بدست آمده : عملیات نقشه برداری در این غار به سرپرستی یونس شریعت مداری تقریبا به اتمام رسیده و تا کنون حدود ۸۳۰ متر و ژرفای  ۹۳ – متر از غار نقشه برداری شده است. همچنین عکاسی قسمت های زیادی از غار به سرپرستی آقای یوسف واقف به اتمام رسیده است. هر چند زیبایی های غار به گونه ایست که از این نقطه نظر هنوز مجال کار بسیار است. زمین شناسی غار و محیط پیرامون دهانه نیز توسط آقای قاسم قادری انجام پذیرفت.

کف دهلیز ها مملو از فضولات خفاش است که منبع تغذیه مناسب برای انواع حشرات و سوسک را فراهم آورده است. در این غار خفاش های بزرگ و مارمولک غار نیز دیده می شوند . تنوع جانوری در این غار به گونه ایست که مطالعه جانوری در آن و شناسایی گونه های موجود بسیار ضروری است. ضمن اینکه استخوان های زیادی از مهره داران بزرگ مثل سگ سانان در این غار دیده می شود که تشخیص آنها برای گروه امکان پذیر نبوده است.

نتایج بدست آمده از این برنامه، بعد از ویرایش و تکمیل در آینده در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.

 

★منبع سایت هیات کوه نوردی استان فارس

★روابط عمومی گروه غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق استان فارس

محمدجوادرضایی

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *