غار دهانه دهلیز

بازدید: 396

“به نام خالق پیدا و پنهان”

“غارها به عنوان یکی از مظاهر قدرت خداوند در دل کوهها و زمین قرار گرفته است.”

?معرفی غار: دهانه دهلیز

?? موقعیت: ایران – فارس – چنارشاهیجان – قائمیه – عمویی

⭕ این غار در ارتفاعات جنوب غربی شهر قائمیه فارس و مشرف به روستای عمویی واقع در دامنه غربی کوهی به نام سیبکی قرار گرفته است.
طول غار نزدیک به ۵۰ متر با ۳ دهانه مرتبط با هم درون صخره های تنگه ای زیبا به نام تنگ کویری در ارتفاع تقریبا ۷۰ متری از سطح زمین واقع شده است. دو دهانه غار غیر قابل دسترسی است و دهانه ای دیگر با مسیری دارای صخره نوردی نسبتا سبک قابل دسترسی می باشد.

⭕ تاریخچه اولین اکتشاف غار:

غارهای ایران نیز همانند سایر نقاط جهان از دیر باز مورد استفاده انسان بوده است، استفاده از غار به عنوان پناهگاه، محل انجام مراسم آیینی، دژ نظامی و… مواردی است که شواهد آن در دوره معاصر بدست آمده است. ولی اکتشاف و پیمایش غارها از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی عمر کوتاهی دارد.
اولین برنامه اکتشاف غار دهانه دهلیز از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی در تاریخ ۱۳۹۲/۸/۲۴ توسط میثم آقائی انجام شد و پس از آن طی چند برنامه توسط ایشان پیمایش و تحقیقات علمی در مورد غار جهت شناسایی و معرفی و ثبت غار در راستای صیانت از غارها و اکوتوریسم مورد پیمایش و تحقیق قرار گرفته است.

★معنی نام (وجه تسمیه) غار:
به دلیل دهانه دهلیزی غار و فضاهای تنگ و گربه رو به این اسم نامگذاری شده است.

★اسامی تیم اکتشاف غار:
۱- میثم آقائی سرپرست برنامه
۲- فرجام بشیری گشتاسب

★نتایج بدست آمده از این برنامه به همراه مستندات علمی در مورد غار پس از اتمام تحقیقات بعد از ویرایش و تکمیل برای علاقه مندان از طریق سایت غارشناسی و غارنوردی میثاق منتشر خواهد شد.

www.misaghcaves.com

★استفاده از مطالب با رعایت امانتداری و ذکر نام گردآورنده و منبع بلامانع است.

روابط عمومی کلوپ غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق استان فارس محمد جواد رضایی.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *