غاردژ شاهپور

بازدید: 391

“غارها به عنوان یکی از مظاهر قدرت خداوند در دل کوهها و زمین قرار گرفته است.”

?معرفی غار: دژ شاهپور

?? موقعیت: ایران – استان فارس – نزدیکترین شهر قائمیه – نزدیکترین روستا تنگ چوگان – دره شوری

⭕ این غار بزرگ و زیبا و شگفت انگیز در ارتفاعات جنوب غربی شهر قائمیه فارس و مشرف به روستای تنگ چوگان واقع در دامنه جنوبی کوهی به نام سیبکی در میان صخره‌ها و ارتفاع تقریبی ۵۰ متری از سطح زمین قرار گرفته است.
طول غار ۱۷۸ متر و ارتفاع ۴۵ متر می‌باشد غار از دو تالار بزرگ تشکیل شده است که بزرگترین تالار غار به ابعاد طول ۸۰ متر و عرض ۵۰ متر و ارتفاع ۴۵ متر است، مدخل ورودی غار با ابعادی بزرگ و پوشیده از درختان سبز جنگلی می‌باشد در سقف تالار اول چاهی به ارتفاع ۴۵ متر از دهانه تا کف تالار وجود دارد که برای دسترسی به آن نیاز به تجهیزات فنی و تکنیکهای غارنوردی می‌باشد.
برای رسیدن به غار نیاز به مهارت صخره نوردی و طناب انفرادی می باشد.

⭕ تاریخچه اولین اکتشاف غار:

غارهای ایران نیز همانند سایر نقاط جهان از دیر باز مورد استفاده انسان بوده است، استفاده از غار به عنوان پناهگاه، محل انجام مراسم آیینی، دژ نظامی و… مواردی است که شواهد آن در دوره معاصر بدست آمده است. ولی اکتشاف و پیمایش غارها از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی عمر کوتاهی دارد.
اولین برنامه اکتشاف غار دژ شاهپور از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی در تاریخ ۱۳۹۳/۱/۹ توسط میثم آقائی و فرجام بشیری گشتاسب انجام شد و پس از آن طی چند برنامه اکتشاف علمی، تحقیقاتی و پژوهشی غار به سرپرستی ایشان در زمینه های غارشناسی، زیست شناسی، جانور شناسی (در تاریخ ۱۳۹۴/۷/۲۹ و ۱۳۹۵/۲/۱) و نقشه برداری، عکاسی (در تاریخ ۱۳۹۶/۳/۱۲ و ۱۳۹۶/۱۰/۲۸) جهت ثبت علمی غار در راستای صیانت از غارهای ایران توسط سازمانها و نهادهای مربوطه (میراث فرهنگی و محیط زیست) و مردم و با اهداف اکوتوریسم در جهت معرفی غار برای علاقه مندان به طبیعت و غارنوردی و همچنین فراهم کردن شرایطی برای اشتغال و توسعه اقتصادی و اجتماعی و بهبود زندگی مردم جوامع محلی (بومی) مورد پیمایش و قرار گرفته است.

★معنی نام (وجه تسمیه) غار:
طبق شواهد موجود علت نامگذاری اسم غار به دلیل وجود ویرانه دیواره های دژ دفاعی و قلعه نظامی بجای مانده از دوران ساسانیان در دهانه غار و بر فراز کوه می‌باشد.

★اسامی تیم اکتشاف غار:
۱- میثم آقائی سرپرست برنامه
۲- فرجام بشیری گشتاسب
۳- نظام کریمی
۴- الهام شنیتی

★اسامی تیم جانورشناسی غار:
۱- میثم آقائی
۲- مهدثه السادات تهامی دانشجوی دکترای بیو سیستماتیک جانوری دانشگاه شیراز
۳- یاسر بخشی دانشجوی دکترای زیست شناسی دانشگاه شیراز

★اسامی تیم نقشه برداری اولیه غار:
۱- میثم آقائی
۲- آرمان فیلی
۳- دکتر ضرغام محمدی

★ اسامی اعضای تیم نقشه برداری نهایی غار:
۱- میثم آقائی
۲- یونس شریعتمداری
۳- علی عسکر چابک

★اسامی اعضای تیم عکاسی غار:
۱- میثم آقائی
۲- یونس شریعتمداری

★نتایج بدست آمده از این برنامه به همراه مستندات علمی در مورد غار پس از اتمام تحقیقات بعد از ویرایش و تکمیل برای علاقه مندان از طریق سایت غارشناسی و غارنوردی میثاق منتشر خواهد شد.

www.misaghcaves.com

★استفاده از مطالب با رعایت امانتداری و ذکر نام مالک و منبع بلامانع است.

روابط عمومی کلوپ غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق استان فارس محمد جواد رضایی.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *