تنگ مادیونی (اشکفت مادیونی)

بازدید: 369

“به نام خالق پیدا و پنهان”

“غارها به عنوان یکی از مظاهر قدرت خداوند در دل کوهها و زمین قرار گرفته است.”

?معرفی غار: تنگ مادیونی (اشکفت مادیونی)

?? موقعیت: ایران – فارس – کوه چنار – قائمیه – تل میلک

 

⭕ این غار در ارتفاعات شمال شرقی شهر قائمیه فارس از توابع شهرستان کوه چنار و مشرف به روستای تل میلک واقع در دامنه جنوب غربی کوهی به نام سران انتهای تنگه ای به نام مادیونی قرار گرفته است.
فضای تشکیل دهنده غار متشکل از یک تالار بزرگ با مساحت نزدیک به ۱۶۰۰ متر و طول تقریبا ۴۰ متر و عرض ۴۰ متر و ارتفاع میانگین ۲/۵ متر بصورت شکافی وسیع و گسترده با ستونی بزرگ به قطر متوسط۳ متر در میانه غار در زیر صخره‌ها قرار گرفته است.

⭕ تاریخچه اولین اکتشاف غار:

از آنجا که غار از دیر باز مورد توجه مردم بومی منطقه و پیشینیان بوده و با اهدافی غیر از جنبه های علمی مورد بازدید و استفاده قرار گرفته است و متاسفانه در چند دهه اخیر به دلیل عدم آگاهی و شناخت کافی مردم بومی و محلی از مسائل زیست محیطی و اهمیت غارها و شیوه زندگی های سنتی از غار جهت نگهداری احشام و آغل گوسفندها استفاده شده است.
ولی تا به حال در مورد اکتشاف غار از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی هیچگونه گزارشی ارائه نگردیده و تحقیقاتی انجام نشده است.


اولین برنامه اکتشاف غار از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی در تاریخ ۱۳۹۲/۷/۷ توسط میثم آقائی اکتشاف گردید و پس از آن طی چند برنامه توسط ایشان پیمایش و تحقیقات علمی در مورد غار جهت شناسایی و معرفی و ثبت غار در راستای صیانت از غارها و اکوتوریسم مورد پیمایش و تحقیق قرار گرفته است.

★معنی نام (وجه تسمیه) غار:
به نقل و قول از اهالی بومی مادیون به گویش محلی به معنای اسب می‌باشد که گویا در گذشته این تنگه محل نگهداری اسب بوده است و از غار در دوره از زمان به عنوان اصطبل نگهداری اسب مورد استفاده قرار گرفته است.

★اسامی تیم اکتشاف غار:
۱- میثم آقائی سرپرست برنامه
۲- فرجام بشیری گشتاسب
۳- شیرین جان رضایی

★نتایج بدست آمده از این برنامه به همراه مستندات علمی در مورد غار پس از اتمام تحقیقات بعد از ویرایش و تکمیل برای علاقه مندان از طریق سایت غارشناسی و غارنوردی میثاق منتشر خواهد شد.

★تهیه و تنظیم: میثم آقائی

www.misaghcaves.com

★استفاده از مطالب با رعایت امانتداری و ذکر نام گردآورنده و منبع بلامانع است.

روابط عمومی کلوپ غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق استان فارس محمد جواد رضایی.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *