غار ولی خانی

بازدید: 271

معرفی غار: غار ولی خانی

 

موقعیت: ایران – فارس – نورآباد ممسنی – گلگون

 

⭕ این غار زیبا در ارتفاعات شمالی شهر قائمیه فارس و ارتفاعات شرقی روستای گلگون از توابع شهرستان نورآباد ممسنی واقع در دامنه غربی کوهی به نام سران (خانیک) قرار گرفته است.
موقعیت غار در ۱۲۵ کیلومتری غرب شیراز از جاده بوشهر و در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نورآباد از جاده چنارشاهیجان و ۱۵ کیلومتری شمال شهر قائمیه از جاده نورآباد و ۳ کیلومتری شرق روستای گلگون می باشد.
طول غار نزدیک به ۳۰ متر که از یک تالار بزرگ مرتفع و گنبدی شکل و دهانه ای بزرگ به ابعاد عرض ۱۳ متر و ارتفاع تقریبی ۱۵ متر است دهانه غار مشرف به دشت زیبای گلگون و روستایی به همین نام می‌باشد.

⭕ تاریخچه اولین اکتشاف غار:

از آنجا که غار دارای دهانه ای بزرگ و مشرف به روستا و از دور قابل رویت بوده است بیش از این مورد توجه مردم بومی منطقه و دیگر افراد با اهدافی غیر از جنبه های غارشناسی مورد بازدید قرار گرفته است. ولی اکتشاف غار از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی برای اولین بار در تاریخ ۱۳ فروردین ماه سال ۱۳۹۰ توسط میثم آقائی شناسایی و پیمایش گردید و پس از آن طی چند برنامه غار توسط ایشان مورد تحقیق و گردآوری اطلاعات علمی در مورد آن برای ثبت و معرفی غار به علاقمندان و عاشقان طبیعت و غارنوردی مورد پیمایش قرار گرفته است.

معنی نام ( وجه تسمیه) غار:

علت نامگذاری نام غار به این دلیل بوده است که طبق شواهد و به نقل و قول از مردم بومی در گذشته غار تحت تصرف فردی یاغی و راهزن به نام ولی خان بوده است که در آن سکونت داشته است.

⭕ اسامی تیم اکتشاف غار:
۱- میثم آقائی سرپرست برنامه
۲- عبدالرضا حسنی
۳- ملک حسین وحیدزاده
۴- سید مجتبی زارع نژاد

★نتایج بدست آمده از این برنامه به همراه مستندات علمی در مورد غار پس از اتمام تحقیقات بعد از ویرایش و تکمیل از طریق سایت غارشناسی و غارنوردی میثاق منتشر خواهد شد.

استفاده از مطالب با رعایت امانتداری و ذکر منبع بلامانع است.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *