غار تنگ زندان – زندان شاهپور

بازدید: 478

 

معرفی غار: تنگ زندان (زندان شاهپور)

 

موقعیت: ?? ایران – فارس – کوه چنار – قائمیه – سمغان

 

⭕ این غار بزرگ و زیبا در ارتفاعات شرقی شهر قائمیه فارس از توابع شهرستان کوه چنار و مشرف به روستای سمغان واقع در دامنه غربی کوهی به نام سران قرار گرفته است.
طول غار بیش از ۲۰۰ متر و دارای یک چاه هوایی مرتبت به سقف می‌باشد که جهت پیمایش آن نیاز به انجام کار فنی و حرفه‌ای و سنگ‌نوردی است.

موقعیت غار از مرکز استان واقع در ۱۱۰ کیلومتری غرب شیراز از جاده تنگ ابوالحیات بوشهر و در ۴۲ کیلومتری جنوب شهرستان نورآباد ممسنی از جاده چنارشاهیجان و ۴۲ کیلومتری شمال شهرستان کازرون و ۱۲ کیلومتری شرق شهر قائمیه از جاده شیراز و ۵/۵ کیلومتری شمال شرقی روستای ملای انبار و ۲ کیلومتری جنوب روستای سمغان است.

⭕ تاریخچه اولین اکتشاف غار:

از آنجا که غار از دیر باز مورد توجه مردم بومی منطقه و گذشتگان بوده و با اهدافی غیر از جنبه های غارشناسی مورد بازدید و استفاده قرار گرفته است و متاسفانه در چند دهه اخیر به دلیل عدم آگاهی و شناخت کافی اهالی روستا از مسائل زیست محیطی غارها، جهت نگهداری احشام و آغل گوسفندها بکار گرفته شده است.
ولی تا به حال در مورد اکتشاف غار از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی هیچگونه گزارشی ارائه نگردیده و تحقیقاتی انجام نشده است. ولی اولین برنامه اکتشاف غار از دید علمی، غارشناسی، ماجراجویی و ورزشی در تاریخ ۱۳۹۲/۷/۵ توسط میثم آقائی اجرا گردید و پس از آن طی چند برنامه مختلف توسط ایشان مورد تحقیق و تفحص و گردآوری اطلاعات علمی در مورد آن در راستای اهداف صیانت از غارها و اکوتوریسم مورد پیمایش و تحقیق قرار گرفته است.

★معنی نام (وجه تسمیه) غار:
به نقل و قول از اهالی روستا، غار در دوره ای از تاریخ ایران پادشاهی ساسانی به عنوان زندان شاهپور مورد استفاده قرار می گرفته است و به همین دلیل به نام غار تنگ زندان یا زندان شاهپور نامگذاری شده است.

★اسامی تیم اکتشاف غار:
۱- میثم آقائی سرپرست برنامه
۲- رحیم طاهری

★نتایج بدست آمده از این برنامه به همراه مستندات علمی در مورد غار پس از اتمام تحقیقات بعد از ویرایش و تکمیل از طریق سایت غارشناسی و غارنوردی میثاق منتشر خواهد شد.

★تهیه و تنظیم: میثم آقائی

www.misaghcaves.com

★استفاده از مطالب با رعایت امانتداری و ذکر نام گردآورنده و منبع بلامانع است.

روابط عمومی کلوپ غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق استان فارس محمد جواد رضایی.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *