غار آبراهه

بازدید: 418

غار آبراهه (اورهه)

معرفی غار: آبراهه (اورهه)

موقعیت: ایران – فارس – کوه چنار – قائمیه – ملای انبار

 

⭕ این غار بزرگ و زیبا در ارتفاعات جنوب شرقی شهر قائمیه فارس از توابع شهرستان کوه چنار و مشرف به روستای ملای انبار واقع در دامنه شمالی کوهی به نام سیبکی قرار گرفته است.
این غار به طول ۱۴۷ متر و عمق منفی ۲۰ متر در تاریخ ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۶ در برنامه ای مشترک توسط کلوپ غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق استان فارس و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان به سرپرستی میثم آقائی نقشه برداری شده است.

موقعیت غار از مرکز استان واقع در ۱۰۷کیلومتری غرب شیراز از جاده تنگ ابوالحیات بوشهر و در ۳۷ کیلومتری جنوب شهرستان نورآباد ممسنی از جاده چنارشاهیجان و ۳۷ کیلومتری شمال شهرستان کازرون و ۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر قائمیه از جاده شیراز و ۳ کیلومتری جنوب روستای ملای انبار می باشد.

تاریخچه اولین اکتشاف غار:

از آنجا که غار پیش از این مورد توجه مردم بومی منطقه با اهدافی غیر از جنبه های غارشناسی مورد بازدید قرار گرفته است و متاسفانه در سالیان اخیر توسط سودجویان و غارتگران گنج و آثار تاریخی مورد تهاجم و تخریب قرار گرفته است و حفاری های غیر قانونی در آن به وفور یافت می‌شود.
ولی تا به حال در مورد اکتشاف غار از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی هیچگونه گزارش و تحقیقاتی انجام نشده است.
اولین برنامه اکتشاف غار از دید ماجراجویی و علمی در تاریخ بهار ۱۳۹۰ توسط میثم آقائی اجرا گردید و پس از آن طی چند برنامه غار توسط ایشان مورد تحقیق و تفحص و با گردآوری اطلاعات علمی در مورد آن برای ثبت و معرفی غار با اهداف اکوتوریسم مورد پیمایش قرار گرفته است.

★معنی نام ( وجه تسمیه) غار:
علت نامگذاری غار بدان دلیل بوده است که بخاطر وجود حوضچه بزرگ دائمی آب در غار و به نقل از اهالی بومی منطقه غار مسیر آبراهه چشمه بالا دست روستا بوده است.

★اسامی تیم اکتشاف غار:
۱- میثم آقائی سرپرست برنامه
۲- فرجام بشیری گشتاسب
۳- هومان بیگی زاده

★نتایج بدست آمده از این برنامه به همراه مستندات علمی در مورد غار پس از اتمام تحقیقات بعد از ویرایش و تکمیل از طریق سایت غارشناسی و غارنوردی میثاق منتشر خواهد شد.

تهیه و تنظیم: میثم آقائی

? www.misaghcaves.com

★استفاده از مطالب با رعایت امانتداری و ذکر منبع بلامانع است.

 

روابط عمومی کلوپ غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق محمد جواد رضایی

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *