غارگوسفندسرا

بازدید: 172

 

معرفی غار: گوسفند سرا

موقعیت: ایران – فارس – کوه چنار – قائمیه – عمویی

 

⭕ این غار بزرگ در دامنه های جنوب غربی شهر قائمیه فارس از توابع شهرستان کوه چنار و مشرف به روستای عمویی واقع در دامنه غربی کوهی به نام سیبکی قرار گرفته است.
طول غار نزدیک به یک ۲۰۰ متر و عمق آن منفی ۱۰ متر می‌باشد.
موقعیت غار از مرکز استان واقع در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز از جاده تنگ ابوالحیات بوشهر و در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان نورآباد ممسنی از جاده چنارشاهیجان و ۲۰ کیلومتری شمال شهرستان کازرون و ۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهر قائمیه از جاده کازرون و ۲ کیلومتری شرق روستای عمویی می باشد.

⭕ تاریخچه اولین اکتشاف غار:

از آنجا که غار پیش از این مورد توجه مردم بومی منطقه با اهدافی غیر از جنبه های غارشناسی مورد بازدید قرار گرفته است و متاسفانه به دلیل عدم استفاده درست غار را جهت نگهداری احشام بکار گرفته شده است.
ولی تا به حال در مورد اکتشاف غار از دید ماجراجویی، ورزشی و علمی هیچگونه گزارش و تحقیقاتی انجام نشده است. ولی اولین برنامه اکتشاف غار از دید علمی، غارشناسی، ماجراجویی و ورزشی در تاریخ ۵ مرداد ماه سال ۱۳۹۲ توسط میثم آقائی اجرا گردید و پس از آن طی چند برنامه غار توسط ایشان مورد تحقیق و تفحص و گردآوری اطلاعات علمی در مورد آن برای ثبت و معرفی غار به علاقمندان و عاشقان طبیعت و غارنوردی مورد پیمایش قرار گرفته است.

★معنی نام ( وجه تسمیه) غار:
به دلیل نگهداری احشام در غار به این اسم نامگذاری شده است.

★اسامی تیم اکتشاف غار:
۱- میثم آقائی سرپرست برنامه
۲- فرجام بشیری گشتاسب

★نتایج بدست آمده از این برنامه به همراه مستندات علمی در مورد غار پس از اتمام تحقیقات بعد از ویرایش و تکمیل از طریق سایت غارشناسی و غارنوردی میثاق منتشر خواهد شد.

www.misaghcaves.com

★ تهیه و تنظیم: میثم آقائی

★استفاده از مطالب با رعایت امانتداری و ذکر نام گردآورنده و منبع بلامانع است.

روابط عمومی کلوپ غارشناسی، غارنوردی، کوهنوردی میثاق استان فارس محمد جواد رضایی

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *