اکتشاف رسمی غار کله کفتری (سیبکی)

بازدید: 252

اکتشاف غار کله کفتری

تاریخچه اولین اکتشاف غار کله کفتری (سیبکی) قائمیه فارس

 ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۹۲ نقطه عطفی در تاریخ طبیعی استان فارس رقم خورد. میثم آقائی جوان جسوری که جسارت و شهامتش توام با رشته انتخابی ورزشش غارنوردی و با کمک یکی از دوستانش از علاقمندان کوهنورد قائمیه ای فرجام بشیری گشتاسب موفق به کشف غار کله کفتری (سیبکی) در شهر قائمیه، واقع در جنوب روستای الیاس آباد گردید.

این کشف بزرگ بیانگر این است که ما هنوز نسبت به شناخت مواهب طبیعی پیرامونمان چیز زیادی نمی دانیم.

استان فارس دارای شرایط مناسب و ویژگی های منحصر به فرد طبیعی زیبای بی شماری است که با داشتن رشته کوه های زاگرس می تواند غارهای بزرگ و عمیقی را در زیر کوه های خود نهفته دارد. همچنین در زمینه های غارنوردی رشد و توسعه بسیاری داشته باشد و اکتشاف این دنیای زیر زمینی شگفت انگیز نیاز به داشتن انگیزه،  پشتکار، جسارت و ریسک خطر پذیری بالا به همراه مطالعات علمی می باشد.

اگرچه این چاه غار بر اثر عوامل طبیعی بوجود آمده است و یک سیستم غاری بزرگ، طولانی و عمیق است و انسان در ساخت آن هیچگونه دخل و تصرفی نداشته است. لیکن پیمایش آن نیز مستلزم داشتن دانش غارنوردی و مهارت فنی و آمادگی جسمانی و روحی بالا همچنین آشنایی با سیستم SRT و داشتن لوازم و تجهیزات غارنوردی می باشد.

اهمیت این کار دشوار را کسانی می دانند که از رشته های کوهنوردی تجربه و دارای اطلاعاتی باشند.

ثبت غار کله کفتری در سایت غارهای ایران بلافاصله پس از اکتشاف این غار توسط میثم آقائی و تیم همراه بیانگر منحصر به فرد بودن این غار از جنبه های مختلف است.

غار کله کفتری (سیبکی) را همه کس نخواهد توانست که ببیند به جز کسانیکه در رشته های فنی کوهنوردی دارای تجربه و دانش کافی باشند ولی این غار یکی از پر جاذبه ترین و زیباترین مکانهاییست که در حال حاضر و آینده مورد بازدید افراد علاقه مند بسیاری در کشور و حتی دنیا قرار خواهد گرفت.

هرچند که بیش از چند سالی از اکتشاف این غار نگذشته است ولی تا به حال مورد بازدید تیمهای زیادی از سراسر کشور و حتی تیمهای غارنوردی خارجی شده است.

اگر چه چاه غار کله کفتری (سیبکی) توسط میثم آقائی دارای برد تبلیغات نبود و رسانه ها آنچنان که باید و شاید به آن نپرداختند ولی نام و یاد او برای همیشه در تاریخ طبیعی ایران باقی خواهد ماند.

 

پارسا باستانیان

۲۴ تیر ماه ۱۳۹۷

روابط عمومی گروه غارشناسی، غارنوردی، کوه نوردی میثاق استان فارس محمدجواد رضایی

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *